Mali Mühür Kurulumu Kılavuzu (Akis Kart Kurulumu)

Adım 1: Akis Kartın, Kart Okuyucusuna yerleştirilmesi

Mali Mühür Elektronik Sertifikasının yüklü olduğu AKİS Akıllı Kart alınır. ACS 38T USB Masaüstü tipi kart okuyucuya aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yerleştirilir.

akis-1
Şekil 1: Mali Mühür ve Akis Kart

Adım 2: Akis Kart ve Kart Okuyucusunun Sürücülerinin KamuSM.gov.tr adresinden İndirilmesi

Mali mühür Kurulumu yapabilmek için bilgisayarınızda Java SE Runtime Environment 7uygulamasının yüklü ve güncelolduğunu kontrol ediniz. Java yükleme ve güncelleme linki: (//www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/java-archive-downloads-javase7-521261.html#jre-7u65-oth-JPR )
//www.kamusm.gov.tr/ adresinden Sürücü Yükleme alanı seçiniz.

akis-2Şekil 2: Kamusm.gov.tr Ana sayfa

Sürücü Yükleme Servisinden Bilgisayarınızın özellikleri ve kart bilgileri seçerek ilgili sürücüleri indiriniz.

akis-3Şekil 3: Sürücü Yükleme Servisi Ekranı

Bilgisayarınızın özelliklerini bilgisayarınızda masaüstü/Bilgisayarın/Sistem Özellikleri veya Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sistemalanlarından öğrenebilirsiniz.

Kart Okuyucu ve AKİSKART sürücülerini ayrı ayrı kurulması gerekmektedir. AKİSKART kurulumda java hatası alınabilir. Bu durumda AKİSKART sürücüsü denetim masası / program ve özellikler sekmesinden kaldırılarak, java yüklemesi yapıldıktan sonraAKİSKART sürücüsü tekrar kurulmalıdır.

Akis Kart Şifremi Nasıl Öğrenebilirim?

//www.kamusm.gov.tr/ adresinden Online İşlemler sekmesinden İlgili sertifika seçilir.

akis-4Şekil 4: KamuSm Online İşlemler Ekranı

Açılan sayfada “Şifreli Giriş” yapılır. Başvuru yapan kurum imza yetkilisine ait geçerli bir e-imza var ise “E-imzalı Giriş” butonuna tıklanarak da giriş yapılabilir.

akis-5Şekil 5: Giriş Ekranı

Vergi Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup “Giriş” butonuna basılır. Cep telefonuna gönderilen SMS Onay Kodu girilir.

akis-6
Şekil 6: Güvenlik Sözcüğü Oluşturma Ekranı

Mali Mühür Elektronik Sertifikası ile yapılacak işlemler için gerekli olan PIN bilgisi, “PIN / PUK Bilgisi” butonuna tıklanarak listelenebilir.