2016 yılı sonu itibariyle elektronik fatura uygulaması, işletmelere yılda 3 milyar TL tasarruf sağlayacak.

2016 yılı sonunda 2 milyar adet elektronik fatura kesilecek; İşletmeler yılda 3 milyar TL tasarruf sağlayacak

30 binin üzerindeki yeni mükellef, 1 Ocak 2016 tarihine kadar e-Fatura, e-Defter uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.
Bilindiği üzere, 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle 20 binin üzerindeki işletme, e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçti. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in, Haziran 2015 tarihinde yayınladığı tebliğde ilave 30 binin üzerindeki şirketin daha e-Fatura ve e-Defter uygulamasına dahil olacağı açıklandı. Buna göre, 10 milyon lira ve üzeri ciroya sahip 30 binin üzerindeki yeni mükellef, 1 Ocak 2016 tarihine kadar, e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçecektir.

huseyin-sahin-e-fatura
2016 yılı başında e-Fatura mükellefi olan firma sayısının 50 bini geçeceğini kaydeden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Hüseyin Şahin, şunları söyledi:
“50 binin üzerindeki mükellefin, yılda yaklaşık 2 milyar adet e-Fatura, e-Arşiv düzenleyeceği tahmin ediliyor. Elektronik fatura uygulamasıyla; personel, matbaa, kargo gibi maliyetler azalacağından, işletmeler 2016 yılı sonunda 3 milyar TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacaktır. Diğer taraftan e-Fatura uygulamasıyla, özellikle muhasebe departmanlarında ciddi zaman tasarrufu sağlanacaktır. Yılda 200 bine yakın ağacın kesilmesinin önüne geçilecektir” dedi.

Mükellefler, özel entegratör ile e-Fatura sürecini yönetmeyi istiyor

30 binin üzerindeki ilave mükellefin, yılsonuna kalmadan e-Fatura geçiş sürecini biran önce uygulamaya almasının önemini anlatan Hüseyin Şahin, şunları belirtti:
“Mükellefler, özel entegratör ile e-Fatura sürecini yönetmeyi istiyor. Uyumsoft AŞ gibi özel entegratör firmalarda, yoğun günler başladı. e-Fatura Mükellefi olan firmalar, önümüzdeki dönemde, e-arşiv, e-bilet, e-ödeme, e-irsaliye gibi diğer i-Dönüşüm projelerinde de ekosistemin bir parçası olacaklarını düşünüyor. Bu nedenle, özel entegratör firma seçimini yaparken; kamu ve özel sektörde ticari iş sistemlerinin merkezinde yer alan köklü bilişim firmalarından hizmet almayı tercih ediyor” diye konuştu.
1 Nisan 2014 tarihinde e-Fatura uygulamasına geçen 20 bine yakın mükellef işletmenin tercih ettiği e-Fatura modelini değerlendiren Hüseyin Şahin, ilk dilimde e-Fatura uygulamasına geçen bu firmaların; %60’nin özel entegratör bir firma ile çalıştığını; %30’nun GİB portalını kullandığını ve %10’nun ise doğrudan entegrasyon uyguladığını açıkladı.

Uyumsoft, i-Dönüşümün lider yazılım firmasıdır

Türkiye’nin lider kurumsal iş sistemleri firması Uyumsoft ’un, özel sektör ve kamu sektöründe 19 yıldır başarılı projelere imza attığını ifade eden Hüseyin Şahin, şunları söyledi:
“Ülkemizin lider yazılım ve danışmanlık firması olarak, 45 sektörde 500’ün üzerindeki özel sektör firmasının Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sürecini başarıyla hayata geçirdik. Kurumsal iş sistemleri alanında 10 ülkeye, 10 dilde yazılım ve danışmanlık ihracatı yaptık. Özel sektörün yanı sıra, iş dünyasının merkezinde yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Esnaf Bilgi Sistemi (ESBİS), Hal Kayıt Sistemi (HKS) ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Portalı projelerini başarıyla tamamladık. Türkiye’nin i-Dönüşüm mimarı olarak, ülkemizin büyük markalarına, hassas ve karmaşık e-Fatura süreçlerinde, Entegrasyon ve Portal servislerimizle değer katmaya devam ediyoruz. e-Fatura’da 1500’ün üzerindeki müşteriye hizmet veriyoruz ve bu sayı yeni gelecek mükelleflerle artmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.